Ergonomia Pracy

Praca biurowa najczęściej kojarzy się z niespecjalnie męczącymi zadaniami do wykonania. Takie myślenie mija się jednak z prawdą, bowiem długie godziny pracy przy biurku naprawdę potrafią wykończyć! By ograniczyć niepożądane efekty uboczne, warto zainteresować się tematem, jakim jest ergonomia pracy. Kilka prostych przedmiotów pozytywnie wpłynie na kondycję ciała, a co za tym idzie – również umysłu.

Czym w zasadzie jest ergonomia pracy?

Ergonomia pracy najczęściej kojarzona jest z jedną z odnóg BHP. Bezpieczeństwo i higiena pracy mają za zadanie zapewnić pracownikom optymalne warunki wykonywania obowiązków zawodowych i jak najbardziej zniwelować ewentualne niepożądane ich efekty.

By dobrze podejść do tematu ergonomii, trzeba poznać kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim, wysokość biurka oraz krzesła powinny ze sobą współgrać tak, by stawy osoby pracującej nie były zanadto przeciążone. Odpowiednie kąty oraz swoboda ruchów pozwolą zniwelować bóle czy słabe krążenie. Takie samo efekty przyniesie zastosowanie ergonomicznych peryferii komputerowych – odpowiednia myszka i klawiatura odciążą nadgarstki oraz palce, przyczyniając się do poprawy wydajności pracy.Zadbaj o swoje ciało i zaopatrz się w ergonomiczny fotel biurowy

Jeszcze przed przystąpieniem do rozstawiania poszczególnych narzędzi pracy na biurku warto pochylić się nad optymalnym ustawieniem swojego ciała. Tego nie zapewni niestety podstawowy fotel biurowy, dostępny w każdym supermarkecie. Dobry fotel ergonomiczny to wydatek rzędu kilkuset złotych, a najdroższe modele mogą sięgać ceną nawet kilku tysięcy.

Ergo Office ER-414 to model fotela ze średniej półki cenowej. Za niewygórowaną kwotę otrzymać można jednak duży zakres regulacji, co pozwoli na dopasowanie do każdego użytkownika. Odchylane oparcie, podwyższane podłokietniki oraz wsparcie odcinka lędźwiowego znacznie poprawią kondycję ciała i zniwelują ból pleców, stawów czy karku.Dopełnieniem ergonomicznej postawy przy biurku jest podnóżek, szczególnie przydatny podczas długich sesji przy biurku. Model ER-412 posiada funkcję płynnej regulacji kąta odchylenia, a także wypustki, które poprawią krążenie w stopach. Efekty stosowania podkładki pod nogi podobne są do tych, które gwarantuje ergonomiczny fotel biurowy.Akcesoria, które powinny znaleźć się na każdym biurku

Osoby, które obowiązki zawodowe wykonują na laptopach z pewnością docenią odpowiednie podkładki pod komputery przenośne. Naszą propozycją jest Ergo Office ER-416 – aluminiowa, ultra cienka podkładka przystosowana do laptopów z matrycą od 11 do 15 cali. Odpowiednie jej ustawienie zapewni optymalną postawę nadgarstków przy pisaniu oraz dobry kąt pomiędzy oczami, a ekranem. Dodatkowo, jak każda inna podkładka, ER-416 przyniesie ulgę laptopowi w gorące dni, dzięki poprawie cyrkulacji powietrza.Korzystanie z konfiguracji wielomonitorowej to przede wszystkim wygoda dla pracownika i możliwość znacznego zwiększenia wydajności jego pracy. Warto jednak pamiętać, że fabryczne podstawki pod monitory rzadko kiedy spełniają swoje zadanie pod kątem ergonomii. Posiadając jeden monitor warto zaopatrzyć się w uchwyt ze sprężyną gazową, na przykład Ergo Office ER-405.Solidne podzespoły użyte do wykonania tego modelu pozwalają mu utrzymać ekran o wadze do 9 kilogramów. Po odpowiednim przymocowaniu uchwytu oraz monitora, można już zabrać się za ustawienie go na odpowiedniej wysokości. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest sytuacja, w której naturalna pozycja karku oraz oczu kieruje wzrok na górną część ekranu.